Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która łączy się ze sporym wysiłkiem finansowym oraz czasem przeznaczonym na poszukiwanie wymarzonej nieruchomości. Na co zwrócić uwagę przy kupnie lokalu oraz jakie pytania zadać sprzedającemu? Ustalenie tych kwestii pomoże uniknąć wielu pułapek oraz pomoże w szybszym podjęciu decyzji.

Podjęcie decyzji o zakupie własnego mieszkania generuje proces, który zaczyna się w momencie gdy zaczynamy przeglądać oferty dostępne w serwisach internetowych. Oglądanie mieszkań na żywo, kompletowanie dokumentów, aż do otrzymania aktu własności to kolejne ważne etapy, które z pewnością zaangażują nasz czas. Przemyślane przygotowanie oraz sprecyzowanie oczekiwań pozwoli nam znacznie przyśpieszyć cały proces. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Lokalizacja

Lokalizacja to jeden z ważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, planując zakup mieszkania. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak odległość od centrum, ceny mieszkań w danej dzielnicy, dostępność komunikacji oraz obecność takiej infrastruktury jak sklepy, przedszkola, szkoły oraz punkty usługowe. Istotny jest również charakter samej dzielnicy, czyli bezpieczeństwo, stan powietrza, bliskość zakładów przemysłowych oraz obecność terenów zielonych do codziennej rekreacji.

Rodzaj zabudowy

Wybierając mieszkanie, warto zastanowić się również nad preferowanym rodzajem zabudowy. W ofercie mieszkań znajdują się lokale na dużych osiedlach mieszkaniowych w wysokich blokach, kameralna i niska zabudowa charakterystyczna dla nowych osiedli deweloperskich, stare budownictwo oraz nowe ekskluzywne chronione osiedla. Wybierając dany typ zabudowy, warto zwrócić uwagę jeszcze na takie aspekty jak wiek budynku, technologia budowy oraz obecność windy i komórek lokatorskich.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Zarówno mieszkania od dewelopera, jak i te dostępne z rynku wtórnego mają swoje zalety i wady. Stan deweloperski pozwala samodzielnie zadecydować o wykończeniu mieszkania. Nowe osiedla cechują się kameralną architekturą oraz wysoką estetyką wykonania. Przyjęło się jednak, że inwestycje deweloperskie mają nieco gorszą lokalizację. Nie jest to jednak regułą. Przykładem mogą być nowe mieszkania w Katowicach, które znajdują się w inwestycjach znajdujących się w bezpośrednim centrum miasta.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego pozwala uniknąć czasochłonnego wykończenia mieszkania. Jest to pozorna oszczędność, ponieważ większość mieszkań i tak wymaga remontu, a stare instalacje są bardziej wymagające. Decydując się na zakup mieszkania z drugiej ręki, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samego budynku oraz historii samego mieszkania, a także ingerencji które miały w nim miejsce.

O co warto zapytać?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania warto zadać jak najwięcej pytań na temat nieruchomości i jej otoczenia, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Warto doprecyzować m.in. czy i kiedy były przeprowadzane remonty, czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska, czy istnieje możliwość wykupienia miejsca parkingowego oraz jaką opinią cieszy się okolica. Uzyskane odpowiedzi dadzą nam szerszy obraz sytuacji oraz pozwolą na podjęcie dobrej decyzji.