Rekuperator. Kiedy warto go zamontować?

Rekuperator. Kiedy warto go zamontować?

Rekuperator powietrza to idealne urządzenie dla osób, które dbają o zdrowie, kondycję swojego portfela i przepisy budowlane. Dlaczego?

Rekuperator ścienny, rekuperator obrotowy czy rekuperator entalpiczny. Za wzrostem popularności rekuperacji idzie szeroka oferta rekuperatorów na rynku. Jedne są mniej, a inne bardziej skuteczne. Różnią się też od siebie sprawnością, a co za tym idzie efektywnością i… oszczędnościami na ogrzewaniu.

Rekuperacja – idealny sposób na czyste i świeże powietrze w domu!

Wentylacja mechaniczna szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na astmę, alergikom czy osobom z innymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Filtry zawarte w rekuperatorze pozwalają oczyścić powietrze z kurzu i innych alergenów, a także szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM.10, które są głównymi składnikami smogu. Rekuperacja jest więc szczególnie polecana także w przypadku dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.

Poza tym właściwa wentylacja mechaniczna pozwala usuwać nadmiar wilgoci z powietrza i zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów, a także gromadzeniu się wirusów i bakterii.

Lubisz oszczędzać? Zainstaluj rekuperator!

Rekuperatory pozwalają także sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jak to możliwe? Niemałe znaczenie ma tu sposób działania urządzenia. Rekuperator wykorzystuje ciepło powietrza wywiewanego do ogrzania powietrza z zewnątrz co przy optymalnych warunkach pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o 45 procent! Spore znaczenie przy zmniejszeniu kosztów ogrzewania ma także sprawność rekuperatora. Z tego względu nie warto sięgać po przypadkowe, najtańsze urządzenia, ale wybrać producenta z wieloletnim doświadczeniem. Więcej o rekuperatorach wysokiej jakości dowiesz się na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Budujesz dom? Te wymogi Cię dotyczą!

Warto pamiętać, że budynki, które powstają od 2021 roku muszą spełniać określone wymagania techniczne, czyli WT 2021. Standard ten wprowadza przede wszystkim obostrzenia dotyczące energooszczędności budynków co przekłada się na wybór systemu grzewczego. WT 2021 określa maksymalną wartość współczynnika EP, czyli rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji czy przygotowania ciepłej wody użytkowej, która może wynieść maksymalnie 70 kwh/m2rok.

By osiągnąć taki wynik należy nie tylko dobrze dobrać izolację termiczną. Niezbędny jest także wybór urządzenia korzystającego z energii odnawialnej. Nieraz trudno jest jednak osiągnąć ten poziom energooszczędności. Wtedy nieoceniona okazuje się rekuperacja. Znacząco poprawia ona wskaźnik EP, ponieważ pozwala odzyskiwać raz wyprodukowane ciepło.