Dlaczego warto zainwestować w rekuperacje?

Dlaczego warto zainwestować w rekuperacje?

Każdy budynek posiadający sprawnie działającą wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła odznacza się doskonały stanem technicznym. Nie pojawia się w nim grzyb, wilgoć, a co najważniejsze zdrowie mieszkańców oraz ich samopoczucie jest po prostu doskonałe. System rekuperacji pełni bardzo ważną funkcję, dlatego też nie może go zabraknąć w żadnym domu, zwłaszcza jeśli mieszkają w nim małe dzieci.

Odpowiada on przede wszystkim za wymianę zużytego powietrza na świeże oraz czyste. A, co więcej z zanieczyszczonego powietrza odzyskuje ciepło, co ma bezpośredni wpływ na ogrzewanie. Dzięki rekuperacji, można na nim sporo zaoszczędzić, ponieważ raz wytworzoną energię wykorzystuje ponownie. Rekuperator nie pobiera dużej ilości prądu, dlatego też rachunki za energię nie będą wysokie.

Inwestycja w system rekuperacji to duży wydatek, jednakże mimo wszystko bardzo się opłaca. Niesie za sobą same korzyści, które w tym przypadku odgrywają bardzo istotną rolę. Decydując się na rekuperację, można być pewnym, że jakość powietrza w domu zawsze będzie bardzo wysoka.

Gdzie powinien być zainstalowany rekuperator?

Odpowiednia instalacja rekuperatora jest niezwykle istotna, dlatego też warto o nią zadbać. Nie chodzi tutaj tylko o sprawne i dokładne przeprowadzenie montażu, ale przede wszystkim miejsce, w którym będzie zainstalowany. Najlepiej umieścić go w pomieszczeniu gospodarczym, które jest przede wszystkim suche. Nie można zamontować go na zewnątrz, ponieważ warunki atmosferyczne mogą być dla niego bardzo niekorzystne.

Montaż rekuperatora w kotłowni to najlepsze rozwiązanie, ponieważ jest to odpowiednie miejsce na takie instalacje. Oczywiście wielkość tego pomieszczenia powinna być dość spora, aby urządzenie nie znajdowało się zaraz obok źródła ciepła. Wybór miejsca montażu tego urządzenia jest podstawą, dlatego też warto w tym przypadku podjąć właściwą decyzję. Czasem też warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zapewnią pełne doradztwo na każdy etapie podejmowania decyzji, dotyczących rekuperacji. Na stronie https://remont.biz.pl/rekuperacja/ jest poradnik w jakich pomieszczeniach można zainstalować rekuperator.

Czy rekuperator wymaga serwisu? Ile to kosztuje?

Każdy właściciel domu, posiadający w nim system rekuperacji powinien przynajmniej raz w roku poddać urządzenie serwisowi. Taki przegląd jest naprawdę bardzo ważny, ponieważ może wykryć wszelkie błędy, jak i również problemy związane z rekuperacją oraz jej działaniem. Wiele osób sobie z tego nie zdaje sprawy, ale taki serwis, może usprawnić działanie urządzenia oraz naprawić w nim wszystkie błędy, jakie się pojawiają.

Jeśli, jednak chodzi o koszt serwisu rekuperacji to wynosi on około kilkaset złotych rocznie, co nie jest ogromną stawką. Jak już wcześniej wspomniano, przegląd urządzenia jest niezwykle istotną kwestią, dlatego też nie można o nim zapomnieć. Wbrew pozorom rekuperacja nie jest taka droga, jak może się wydawać. Wiadomo, że początkowa inwestycja trochę kosztuje, niemniej jednak późniejsza eksploatacja jest stosunkowo tania. System rekuperacji to ogromna innowacja.