Jak urządzić i doświetlić kącik czytelniczy?

Jak urządzić i doświetlić kącik czytelniczy?

Domowy kącik czytelniczy powinien zapewniać spokój i komfort, gdy po całym dniu pracy w końcu zatopisz się w nowej lekturze. Do jego zaaranżowania potrzebny jest nie tylko wygodny fotel, ale również odpowiednie oświetlenie. Praktycznym i modnym rozwiązaniem są lampy stojące.

Właśnie urządzasz swoją prywatną strefę wypoczynkowo-czytelniczą i zastanawiasz się, w jakie elementy ją wyposażyć, żeby była nie tylko efektowna, ale również funkcjonalna? Pomożemy Ci w tym wyzwaniu.

Co powinno znaleźć się w kąciku czytelniczym?

Domowa biblioteczka nie musi być duża. Ważne, by posiadała wyposażenie niezbędne dla komfortowego czytania i niezakłóconego relaksu. Na pewno przydadzą się:

  • wygodny fotel wypoczynkowy (opcjonalnie podnóżek),
  • regał na książki, stolik kawowy albo szafeczka z szufladą (w zależności od dostępnej przestrzeni),
  • oświetlenie punktowe o neutralnej lub zimnej barwie,
  • delikatne światło rozproszone,
  • liściasta roślina doniczkowa (rewelacyjnie buduje atmosferę).

Jakie lampy wybrać do kącika czytelniczego?

Dostępne na rynku lampy stojące często posiadają ruchome klosze oraz/lub ramiona, co umożliwia precyzyjne skierowanie światła na kartki książki. Jednak kącik czytelniczy nie powinien być oświetlony wyłącznie światłem punktowym. Gdy wokół panuje całkowita ciemność, wyraziste światło punktowe, odbijające się od białego papieru, byłoby mocno niekomfortowe i obciążające wzrok. Dlatego warto postawić na układ lampa podłogowa + lampa sufitowa, dająca delikatne, rozproszone światło o ciepłej barwie. Ważna jest także moc żarówki. W lampie stojącej umieść żarówkę 40W albo 5W w przypadku żarówki LED. Do kącika czytelniczego warto wybierać LEDowe lampy stojące, które są energooszczędne i przyjazne dla oczu.

Gdzie ustawić lampę stojącą?

Między źródłem światła a trzymaną w dłoni książką powinno znajdować się ok. 30-40 cm wolnej przestrzeni. Lampę stojącą najczęściej ustawia się z boku fotela, tuż za oparciem, aby światło żarówki nie raziło nas podczas siedzenia.  

Jak dopasować lampę do stylistyki wnętrza?

Lampy stojące, ze względu na swoje spore gabaryty, stanowią przyciągający uwagę element dekoracyjny, dlatego wybrany model powinien dobrze wpisać się w całą aranżację. Najsilniej z relaksującą atmosferą kojarzy się styl skandynawski. Lampy stojące, które dobrze z nim współgrają, powinny posiadać drewnianą podstawę, np. typu trójnóg i duży, jasny, pastelowy klosz. W klasycznie urządzonych wnętrzach dobrze wyglądają lampy z tradycyjnym abażurem i elementami z drewna. W loftowych i industrialnych klimatach znakomicie sprawdzają się metalowe lampy z kloszami na ruchomym wysięgniku w kolorze szarym, czarnym, srebrnym lub miedzianym albo surowe konstrukcje bez kloszy. Minimalistom polecamy proste i funkcjonalne, jednokolorowe lampy stojące z ruchomymi kloszami, a zwolennikom stylu glamour – modele błyszczące i wyrafinowane, najlepiej zdobione kryształkami.

Jak dobrać lampę stojącą do metrażu kącika?

To nieprawda, że lampy stojące mogą oświetlać tylko duże pokoje. Do małego kącika czytelniczego wybierz model prosty, smukły, delikatny, z wąską nogą i niewielkim abażurem lub z odsłoniętą żarówką – taki, który dodatkowo nie pomniejszy optycznie przestrzeni. Jesteśmy przekonani, że uda Ci się znaleźć lampę idealną.