4 rzeczy, o których musisz wiedzieć kupując drewno kominkowe

4 rzeczy, o których musisz wiedzieć kupując drewno kominkowe

Sezon kominkowy zbliża się wielkimi krokami. W niektórych domach już teraz rozpalany jest ogień, który ogrzewa mieszkania i nadaje jesiennym wieczorom przyjazną atmosferę. Jeśli jednak kominek ma pięknie płonąć i dawać ciepło przez kolejne tygodnie i miesiące, warto zadbać o odpowiednią ilość drewna, aby go nie zabrakło również zimą. Dziś kilka słów o tym, co trzeba wiedzieć, kupując drewno kominkowe.

Rodzaj drewna

Jeśli korzystasz z kominka lub pieca opalanego drewnem musisz wiedzieć, że do palenia nie nadaje się drewno pochodzące z drzew iglastych. Zawiera ono duże ilości substancji żywicznych, które podczas spalania wytwarzają lepkie związki osadzające się na ściankach paleniska i komina. Osady te  w dużych ilościach powodują zabrudzenia trudne do usunięcia. Znacznie lepszym paliwem kominkowym jest drewno liściaste i to właśnie takie drewno należy kupować.

Wilgotność

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest poziom wilgotności polan. Drewno mokre znacznie gorzej się pali. Pojawiają się problemy z rozpaleniem w piecu, a dodatkowo spalane polana bardzo mocno dymią. Musisz też wiedzieć, że drewno mokre jest mniej kaloryczne a tym samym palenie nim jest mniej efektywne niż palenie drewnem dobrze wysuszonym. Wybierając drewno dla siebie zwróć uwagę na poziom jego wilgotności. Pamiętaj też, aby przechowywać je w suchym i przewiewnym miejscu.

Pochodzenie

Warto zwrócić również uwagę na miejsce pochodzenia drewna. Wprawdzie nie ma ono wpływu na jakość palenia, ale kupując drewno wycinane bezprawnie z lasów, popierasz niszczenie polskich powierzchni zalesionych. Znacznie lepszym pomysłem jest dokonywanie zakupów u sprawdzonych sprzedawców, którzy w swojej ofercie mają drewno pochodzące z miejsc przeznaczonych do wycinki.

Nigdy nie używaj

Pamiętaj, aby nigdy nie palić w piecu czy kominku drewnem nieprzeznaczonym do tego celu. Drewno pochodzące z odzysku np. z podłóg, boazerii, paneli ściennych czy starych mebli. Takie drewno jest pokryte różnego rodzaju impregnatami, które podczas spalania mogą wydzielać szkodliwe substancje chemiczne. Palenie w kominku drewnianymi odpadami jest równoznaczne z paleniem śmieci, co jest potępiane przez większość mieszkańców naszego kraju.

Wczesna jesień to czas, kiedy należy wyposażyć się w odpowiednią ilość drewna kominkowego. Bardzo ważne jest, aby pochodziło ono ze sprawdzonych miejsc. Musisz pamiętać, by kupować drewno liściaste, ponieważ ma mniejsze ilości substancji żywicznych. Kolejną istotną rzeczą jest wilgotność drewna. Mokre polana palą się znacznie gorzej niż ich suche odpowiedniki. Ponadto są mniej wydajne i na uzyskanie takiej samej ilości ciepła potrzeba więcej drewna.