Jaki wybrać materac do spania? Rodzaje i czym się charakteryzują

Jaki wybrać materac do spania? Rodzaje i czym się charakteryzują

Spokojny, nieprzerwany sen sprawia, że do codziennych obowiązków podchodzimy z większym entuzjazmem. Dobrze przespana noc wzmaga optymizm oraz pozytywnie wpływa na zdrowie.Trudno więc się dziwić, że gdy na tym polu pojawiają się problemy, bardzo szybko cierpi na tym komfort naszego codziennego życia. W sieci można znaleźć sporo poradników, które pomagają zapaść sen i zachować higienę snu. Żadna z tych zasad nie pomoże, jeśli najpierw nie zatroszczymy się o wygodne łóżko. Za to, jak będziemy czuć się podczas odpoczynku, odpowiada głównie materac. Jak go wybrać, żeby wykreować miejsce, które będzie tak wygodne, że niechętnie będziemy je opuszczać rano? Oto kilka wskazówek.

Zadbaj o dobry rozmiar materaca

Wymiary takiego produktu powinny być dopasowane do naszego wzrostu. Zdarza się, że mamy na tyle dużą przestrzeń, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainwestować w wielkie łóżko i pasujący do niego materac. Rozważania dotyczące wielkości materaca dotyczą jednak najczęściej tego, jak sprawdzić, czy nie kupujemy za małego rozwiązania. Tutaj zasada jest dość prosta:

1. długość materaca powinna równać się min. naszemu wzrostowi, powiększonemu o 15-20 centymetrów. To absolutne minimum.

2. szerokość materaca pojedynczego powinna wynosić min. 90 cm. Czasem można spotkać się z informacją o 70 cm, ale często taka szerokość po prostu okazuje się niewystarczająca.

Rodzaj materaca – bonelowy, kieszeniowy czy piankowy?

Dobrze dobrany rozmiar materaca to jednak nie wszystko. Istotny jest też materiał, z którego wykonany jest produkt. Przeważnie spotkamy się z materacami piankowymi oraz sprężynowymi (bonelowymi i kieszeniowymi). Materac piankowy przez niektóre osoby może zostać uznany za wyrób słabej jakości. Wynika to faktu, że określenie „pianka” nie kojarzy się z czymś solidnym, tylko z czymś, co łatwo poddaje się odkształceniom. Warto zawiesić te przekonania na czas wybierania materacu, bo mogą w ten sposób ominąć nas korzyści związane z nowoczesnymi technologiami. Takimi rozwiązaniami jest pianka termo i wysokoelastyczna. Charakteryzuje się świetną sprężystością oraz jest odporna na odkształcenia. Poziom komfortu, jaki zapewnia oraz jej trwałość trudno porównać w jakikolwiek sposób ze standardowymi wyrobami piankowymi.

Materac bonelowy i kieszeniowy, w przeciwieństwie do poprzedniego wariantu, wyposażony jest w sprężyny. W opcji bonelowej są one z każdej strony przyczepione do specjalnego drutu. Można więc spodziewać się, że taka konstrukcja nie różni się w zasadzie od konstrukcji standardowego materaca. To tylko pozory.

W rzeczywistości nowoczesny materac do spania bonelowy został wyposażony w takie udogodnienia jak np. możliwość dwustronnego użytku. Dzięki tej opcji możemy dopasować stronę materaca do aktualnie panującej pory roku. W ciekawy sposób wykorzystano tu również sprężyny progresywne. Jeśli zadziałamy na nie małym ciężarem, taka sprężyna wykaże mały opór. Natomiast w przypadku większej masy, jej siła wypierania się zwiększa. Osoby rozważające zakup materaca sprężynowego, koniecznie muszą zwrócić uwagę na materac kieszeniowy. Każda sprężyna pracuje tu niezależnie, bo każda znajduje się w odrębnej kieszeni, co pozwala cieszyć się pełnym komfortem, niezależnie od ułożenia ciała.

Źródło: https://desiq.pl/