Co to jest rozłącznik izolacyjny

Co to jest rozłącznik izolacyjny

Rozłącznik izolacyjny jest podstawowym elementem który stosuje się w rozdzielnicach elektrycznych. Rozłączniki izolacyjne stosuje się po to, aby możliwe było odłączenie zasilania w razie awarii lub naprawy, montowane są w skrzynkach rozdzielczych jako główne wyłączniki prądu. Działanie rozłącznika izolacyjnego można podzielić na dwie funkcje. Pierwszą z nich jest sytuacja w której dochodzi do przetężenia czyli wzrostu prądu elektrycznego w odwodach ponad wartość dopuszczalną. Wtedy to rozłącznik ma za zadanie prawidłowe dostarczenie prądu do głównego obwodu, oraz odcięcie napięcia w razie zwarcia. Druga funkcja to izolowanie układu dzięki czemu można bezpiecznie przeprowadzić naprawy instalacji elektrycznej. Przerwa izolacyjna ma zastosowanie tylko w urządzeniach o wysokim i średnim napięciu, natomiast nie wymaga się jej w napięciu niskim.

Dostępnych jest kilka rodzajów rozłączników izolacyjnych i przy wyborze zawsze należy ustalić jakie parametry są dla nas właściwe, rozłączniki zazwyczaj określane są następującymi parametrami:

– napięcie znamionowe

– napięcie znamionowe udarowe wytrzymywane

– napięcie znamionowe łączeniowe

– prąd znamionowy krótkotrwały

– prąd znamionowy

– zdolność na załączenie zwarcia (prąd znamionowy załączalny)

Rozłączniki bezpiecznikowe to takie które posiadają w swojej konstrukcji wymienne wkładki topikowe (bezpieczniki). Wkładka topikowa jest to rodzaj zabezpieczenia elektrycznego, gdzie poprzez stopienie jednego z elementów następuje przerwanie ciągłości obwodu elektrycznego. Funkcją rozłącznika bezpiecznikowego jest również ( jak i rozłącznika izolacyjnego) zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Rozłączniki te montuje się w rozdzielnicach głównych budynków wielorodzinnych czy w instalacjach elektroenergetycznych przemysłowych. Ten typ rozłączników dzielimy na dwa rodzaje:

– rozłączniki bezpiecznikowe NH

– rozłączniki bezpiecznikowe listwowe NH

Jeżeli chodzi o zakup rozłączników, to wybierajmy zawsze sprawdzonych producentów. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli, które spełniają wszelkie wymagania. Rozłączniki izolacyjne hurtownia, to zawsze do dobry wybór do zakupu, gdyż możemy uzyskać korzystniejszą cenę i to nie koniecznie tylko przy zakupie większych ilości. Jeżeli nie wiemy jednak na który rodzaj się zdecydować, to z pewnością z pomocą przyjdzie nam internet. Pod nazwą rozłączniki izolacyjne sklep znajdziemy nazwy sklepów stacjonarnych oraz online oferujących sprzedaż tego rodzaju produktów. Gdy udamy się do sklepu stacjonarnego, to z pewnością otrzymamy fachową pomoc w doborze odpowiedniego dla nas rozłącznika izolacyjnego.

Źródło: materiał zewnętrzny