Ciekawostki na temat obróbki drewna – frezowana w drewnie

Ciekawostki na temat obróbki drewna – frezowana w drewnie

Frezowanie to proces, którego można używać na skalę masową, np. do ozdabiania meblowych frontów, jak też na własny użytek, czyli do majsterkowania. Wdzięcznym materiałem, słynącym z tego, że doskonale poddaje się obróbce, jest drewno.

Frezowanie w drewnie – podstawowe informacje

Frezowanie w drewnie polega na skrawaniu materiału w taki sposób, żeby nadać mu pożądaną formę. Oprócz wcześniej wspomnianej branży meblarskiej, wykorzystuje się je również do zdobienia innych przedmiotów. Aby móc w profesjonalny sposób zająć się tym działaniem, potrzebna będzie frezarka. Maszyna wyposażona jest we frezy, czyli specjalne końcówki, którymi obrania się materiał. Na rynku znaleźć można różnego rodzaju urządzenia tego typu. Część z nich charakteryzuje się uproszczoną budową; takie warianty z powodzeniem mogą być używane przez osoby początkujące. Z kolei opcje o większej mocy i większych rozmiarach, przeznaczone są dla specjalistów.

To, jaki efekt uzyskamy, zależy od rodzaju frezu. Przeważnie tworzone są one z takich materiałów jak węgliki spiekane czy stal szybkotnąca. Dobór rozwiązania powinien być uwarunkowany rodzajem drewna, z którym będzie pracować frezarka. Np. wcześniej wspomnianą stal poleca się raczej do dość miękkiego drewna. Takimi gatunkami są np. topole i świerki. Węgliki są natomiast budulcem frezów, przeznaczonych do szerszego zakresu prac, bo oprócz gatunków miękkich, użyjemy ich również do gatunków o dużej twardości.

Frezowanie drewna – rodzaje frezów

Takie produkty przedstawiają sobą duże zróżnicowanie. Spotkamy się m.in. z:

  • frezami palcowymi

Sprawdzą się w pracy z kompozytami oraz w obróbce płyt MDF. Producenci przeważnie wyposażają je w dwa ostrza skrawające, chociaż kupić możemy również wersje z pojedynczym ostrzem.

  • frezami trzpieniowymi profilowymi

To doskonałe rozwiązanie dla osób, specjalizujących się w ornamentach wykonywanych w drewnie. Dzięki różnym rodzajom profili frezu można osiągnąć ciekawe efekty ozdobne.

  • frezami z ostrzami spiralnymi

Opcja jest dość kosztowna, ale charakteryzuje się długą żywotnością, a frezowanie przebiega bez oporu.

  • frezami z ostrzami prostymi

Najczęściej spotkamy się z takimi wariantami wykonanymi ze stali. Z ich pomocą można frezować, jak też wykonać wiercenie krzywoliniowe.

Nowoczesna strona obróbki, czyli frezowanie CNC w drewnie

Ciekawym rozwiązaniem jest nowoczesny wariant obróbki, czyli frezowanie CNC w drewnie, oferowany np. przez pracownię Wytnij Wymaluj. W tym procesie wykorzystuje się specjalne algorytmy, dzięki którym polecenia z oprogramowania interpretowane są przez poszczególne bloki maszyny. Do zalet cięcia CNC należy zaliczyć bardzo dużą precyzję wycinania. Błąd ludzki i ewentualna niedokładność pracownika zostaje wyeliminowana. Jego rola sprowadza się bowiem do bycia operatorem maszyny. Musi więc uzbroić urządzenie, następnie zainstalować w nim drewno, a później wywołać określony program.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy na stronę firmy Wytnij Wymaluj, zajmującej się tak specjalistycznymi usługami na stronie https://wytnijwymaluj.pl/